Zihinsel engelli kadına cinsel istismar davasında 22 yıl hapis talebi

İstanbul’da zihinsel engelli E.D.’nin intiharıyla sonuçlanan cinsel istismar olayında, Cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı. Uzlet İlim Yayma Derneği Başkanı Alperen Sade’nin toplamda 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Alperen Sade cezaevinden getirildi. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

Esas hakkında mütalaa veren Cumhuriyet savcısı, raporlarda da belirtilen zeka geriliği bulunan E.D.’nin olay tarihinde iş yerinden erken çıktığı, Pendik’te sosyal tesislerde oturduğu esnada sanık Alperen Sade’nin yanına geldiği, gezdirmeyi tekli ettiği, E.D.’nin bu teklifi kabul etmesi üzerine otomobile gittikleri, E.D.’nin korktuğunu ve dedesini aramaya çalıştığı esnada sanığın telefonu alarak “Seni öldürürüm” diye tehdit ettiği belirtildi.

Mütalaanın devamında sanığın E.D.’yi Çekmeköy’de bulunan bir eve götürdüğü burada cinsel saldırıda bulunduktan sonra arabayla Tuzla’ya bıraktığı kaydedildi.

Olay sonrasında E.D.’nin psikolojik yıkım yaşadığı, istikrarlı şekilde devam eden korku halinin ailedeki herkes tarafından gözlemlendiği, sonunda da bu yaşadıklarına dayanamayan mağdurun 4’üncü kattan atlayarak intihar ettiği belirtildi.

EN ÜST SINIRDAN CEZALANDIRILMASI İSTENDİ

Mütalaada tutuklu sanık Alperen Sade hakkında “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıldan az olmamak, “cinsel amaçla ve tehdit kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 3 yıldan 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Cumhuriyet savcısı sanık hakkında atılı suçlardan mahkumiyet kurulurken verilecek cezanın en üst sınırdan uygulanması gerektiğini belirtti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, mütalaaya ilişkin beyanda bulunmalarını için süre vererek duruşmayı erteledi. Ayrıca sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir