Son dakika…. Polat çifti davasında yeni gelişme: Kaldıkları cezaevleri değiştirildi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, haklarında “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi kanunlarına muhalefet” suçlarından soruşturma başlatılan Engin ve Dilan Polat çifti, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonla gözaltına alınmıştı.

Operasyon kapsamında toplam 24 şüpheli yakalanırken, 18 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlanarak Anadolu Adliyesine sevk edilmişti. Toplam 19 saat süren işlemlerin ardından 18 şüpheliden aralarında Engin Polat, Dilan Polat, Sıla Doğu, Sezgin Polat, Ahmet Gün, Can Doğu ve Can Polat’ın olduğu 12 kişi tutuklanırken 6 şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Çift 14 Kasım tarihinde  bu kez ‘silahlı saldırıyı azmettirdikleri gerekçesiyle’ cezaevinden adliyele getirilerek ifadeleri alındı.

BİR SUÇTAN DAHA TUTUKLANDILAR

Kara para akladıkları iddiasıyla tutuklanan Dilan ve Engin Polat, bir başka sosyal medya fenomeni ve şarkıcı Banu Parlak’ın işyerinin kurşunlanması olayı ile ilgili Küçükçekmece Adliyesi’nde ifade verdi. Çiftin suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. Banu Parlak’ın güzellik merkezine düzenlenen silahlı saldırıyı azmettirdikleri gerekçesiyle mahkemeye sevk edilen Dilan-Engin Polat çiftinin tutuklanmasına karar verildi.   

 ‘GÜVENLİK’ GEREKÇESİYLE BAŞKA CEZAEVİNE?

05 Kasım’da tutuklanan ve Marmara Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderilen Engin Polat, Sezgin Polat, Ahmet Gün, Can Polat, Halit Polat, Can Doğu, Metin Yılmaz, Alper Kürşat Polat ve Zekayi Tepe’nin kaldıkları cezaevleri değiştirildi.

Öğrenilen bilgiye göre Engin Polat ve babası Sezgin Polat Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na, Alper Kürşat Polat ve Zekayi Tepe Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na Can Polat, Halit Polat, Can Doğu ve Metin Yılmaz ise Tekirdağ Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. Tutuklulukların bugün yeni cezaevlerine götürüldüğü öğrenildi.

 KADIN TUTUKLULAR GÖTÜRÜLMEDİ

Öte yandan Dilan Polat ve Sıla Doğu’nun da aralarında olduğu kadın tutuklulara ise Marmara Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalmaya devam edecek.

Yapılan bu değişikliğin güvenlik gerekçesiyle yapıldığı öğrenildi.

?

AİLEYİ 2. KEZ YAKAN DETAY

Öte yandan Kanal D Haber Polat Ailesinin 2. kez tutuklanmasına neden olan delillerin izini sürdü. Banu Parlak’ın iş yerinin kurşunlanmasına dair soruşturmada hem tetikçilerin hem de Polatların HTS, yani Telefon Trafik Kayıtları incelendi. Aileyi yakan da işte bu oldu.

TUTUKLANMALARININ ŞİFRELERİ

Polatların HTS kayıtları, para transferleri yani arkalarında bıraktıkları izler Banu Parlak’ın iş yerine yapılan saldırıdaki aracıya götürdü. Dilan, Engin ve baba Sezgin Polat’ın silahlı saldırıya azmettirme suçundan tutuklandıkları dosyanın şifrelerine Kanal D Haber ulaştı.

DOSTLUK BİTTİ, KURŞUNLAR KONUŞTU

Dilan Polat ve Burcu Parlak aslında eski ortaklar. Ortaklık uzun zaman önce bozuldu, dostluk da bitti. İki isim süreç içerisinde kanlı bıçaklı oldular, hatta Parlak’ın iş yeri 1,5 ay önce 4 saat arayla 2 kez kurşunlandı. Saldırı sonrası tetikçiler dahil 5 kişi tutuklandı.

TELEFON KAYITLARI İNCELENDİ

Banu Parlak’ın iş yerini kurşunlayan saldırganlar ve diğer şüpheliler mercek altına alındı. Şüphelilerin bütün banka hesapları ve telefon kayıtları incelemeye alındı. Şüpheliler ifadelerin ‘para aldık’ dediler, bir aracıdan bahsettiler ama azmettiriciyi tanımadıklarını söylediler.

SAVCI ADETA İĞNEYLE KUYU KAZDI

Örgütlü suçlar savcısı Banu Parlak’ın iş yerinin kurşunlanması ve tehdit edilmesi olayının peşini bırakmadı, adeta iğneyle kuyu kazdı. Savcı olayı araştırdıkça ipin uzun Polat ailesine kadar uzandı.

TETİKÇİLER İLE ORTAK NOKTA

Polatlar ve saldırıyı gerçekleştiren tetikçilerin ortak bir noktası vardı. O da aracılar… Polatların HTS yani telefon konuşma kayıtları incelendi. Hem tetikçiler hem de Polatlar aynı isimle görüşmüştü. İddiaya göre aracı ile baba Sezgin Polat iletişim halindeydi.

BABA POLAT, 10 GÜN SONRA TEKRAR SORGULANDI

Baba Sezgin Polat’ın tutuklandıktan 10 gün sonra cezaevinden çıkarılıp Küçükçekmece Adliyesi’nde sorgulanmasının sebebi de buydu. 3 isim de Banu Parlak’ın iş yerinin kurşunlanmasıyla kendilerinin bir ilgilerinin olmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir