İletişim Başkanlığı “Suriyeliler Türkiye’de Kalsın Genelgesi” başlıklı haberi yalanladı

Dezenformasyon bülteninde, bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan “Suriyeliler Türkiye’de Kalsın Genelgesi” başlıklı haberin doğru olmadığı belirtildi. Bültende, şunlar kaydedildi:

“İddiaya konu yazının, ilgili mevzuattan kaynaklanan idari işlemlerin tamamlanması, ülkeden çıkış yapanların statülerinin sonlandırılması ve kimlik belgelerinin teslim alınması, kayıtların ve istatistiklerin eksiksiz ve güncel tutulması amacıyla çıkarılmıştır. Uluslararası koruma ve geçici koruma kapsamındaki yabancıların ülkemizden çıkışını engellemeye veya kısıtlamaya yönelik bir yazı değildir. Ülkemiz, uluslararası koruma ve geçici koruma kapsamındaki yabancıların üçüncü ülkelere yeniden yerleştirilmesi ve gönüllü geri dönüşlerini desteklemektedir. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, bu kapsamda çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir.”

“İsrail ordusu Han Yunus’ta çok sayıda Hamas üyesini yakaladı” iddiasıyla İsrail’in sosyal medyadaki propaganda hesaplarınca paylaşılan görüntülerin doğru olmadığı belirtilen bültende, gözaltı işlemlerinin kuzeydeki Cebeliye’nin de kuzeyinde bulunan Beyt Lahya’da yapıldığı, tutuklular arasında gazeteci Diaa El Kahlot ve akrabalarının da bulunmasının gözaltına alınanların, sivil olduğunu gösterdiği ifade edildi.

“Daha dün Türkiye’ye giren Afganları görüyorsunuz” başlığıyla bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerin 2019’da insan kaçakçılarının İran topraklarında çekildiği ve provokasyon amaçlı, “Türkiye’de kaydedildi” şeklinde servis edildiğinin belirlendiği bildirildi.

Bültende, “Aile sağlığı merkezlerindeki aşı takip cihazları bozuldu, izleme yapılamıyor” iddiasının doğru olmadığı belirtildi.

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Medipol Üniversitesi’nde yabancı öğrenciler kılıçla geziyor” iddiasının doğru olmadığı ifade edilen bültende, görüntülerin 2021 yılında 17 Kasım Uluslararası Öğrenciler Günü gerçekleştirilen festivale çekildiği kaydedildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir