Gazeteci Barış Pehlivan’ın yararlanamadığı infaz yasasından, çocuk istismarından tutuklanan Uşşaki Şeyhi yararlanacak!

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, çocuk istismarından tutuklanan Uşşaki Şeyhi Eyüp Fatih Şağban’ın infaz yasasından yararlandığını belirtti. Geçen haftalarda cezaevinde giren gazeteci Barış Pehlivan’ın infaz yasasından yararlanma talebi reddedilmişti.  

Terkoğlu, bugünkü yazısında, Uşşaki Şeyhi Eyüp Fatih Şağban’ın, müridinin 12 yaşındaki kız çocuğunu istismar ettiğini, kendisinin de aralarında olduğu gazeteci ekibi tarafından ortaya çıkarıldığını hatırlattı.

Şeyhin tutuklandığını hatırlatan Terkoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Üç sene sonra merak ettim, acaba Barış Pehlivan’ın faydalanamadığı yasadan, o şeyh faydalanmış mıydı?

Şöyle hatırlatayım…

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Şağban, “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. İstinaf Mahkemesi’nin ardından, 24 Kasım 2022 tarihinde Yargıtay kararı onadı. Böylece Uşşaki şeyhi, çocuk istismarından hükümlü hale geldi.

Hesap yaptım. Eğer infaz yasası çıkmasaydı, şeyh 94 ay hapis yatarak cezasını çekecekti. Peki yasa onu kapsıyor mu?

Evet, mevcut yasası siyasi suçluları, çekini ödeyemeyenleri, Barış gibi tekrar yargılananları kapsamasa da çocuk istismarından hüküm giyenleri kapsıyor. Eyüp Fatih Şağban da yasadan faydalanıyor.

Hemen yeni yasayı açıp, cezasının ne kadara düştüğünü buldum. Şeyhin 22.5 ay kapalı cezaevinde kalması yetiyordu. Birkaç ay da açık cezaevinde kalıp tahliye olacaktı. Kısacası çıkan örtülü af sayesinde, Şağban açık cezaevine geçirilmiş olmalıydı.

Yargı kulislerinde dolaşınca işin başka bir boyutu çıktı. Uşşaki şeyhinin şu anda açık cezaevine geçişi tam da infaz yasası konuşulurken kamuoyu tepkisi yaratacaktı. Bu nedenle buna cesaret edilemedi. Yeni yasadan faydalanan şeyhin, cezasını, cezaevi gözlem kurulu kararıyla, kapalı cezaevinde tamamlamasına karar verildi. Buna gerekçe olarak güvenlik gösterildi. Şeyhin avukatı ise bu duruma itiraz edip müvekkilinin hemen açık cezaevine geçirilmesini talep etti.

Konuştuğum şeyhin avukatı da bilgileri teyit etti. Anlattığına göre şeyh, şubat ayında kapalı cezaevinden tahliye olacak. İtirazı kabul edilirse son aylarını açık cezaevinde geçirip yine dışarı çıkacak.

Adaletsizliğin herkes farkında olacak ki adında adalet olan bakanlık, şeyhin erken tahliyesini, açık cezaevine geçirmeden hazırlıyor. Zira açık cezaevindeki herkese verilen izinle dışarı çıkacak şeyhin görüntüsünün, kamuoyunu ayağa kaldırmasından ürküyor. Her şey bu şekilde giderse, çocuk istismar eden şeyh şubatta; yazı yazan Barış martta dışarı çıkacak!”

  • TIKLAYIN – Gazeteci Barış Pehlivan’ın denetimli serbestlik başvurusu reddedildi
  • TIKLAYIN – Barış Pehlivan: Kimine göre teröristtik ama aylarca en çok okunan bir kitabın yazarlarıydık da
  • TIKLAYIN – Barış Pehlivan 5’inci kez cezaevine girdi

  •  
  • TIKLAYIN – Uşşaki Tarikatı liderine ikinci istismar suçlaması
  • TIKLAYIN – İstinaf, çocuğa cinsel istismar suçundan tutuklanan Uşşaki tarikatı liderinin cezasını onadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir