Buz Pateni Federasyonu’ndan ‘Naz Arıcı’ açıklaması

Türkiye Buz Pateni Federasyonu, Naz Arıcı’nın “5. kez dünya şampiyonu” olduğuna ilişkin haberlerin doğru olmadığını savundu.

Federasyondan yapılan açıklamada, Uluslararası Paten Birliği (ISU) tarafından her yıl farklı ülkelerde düzenlenen ve ISU takviminde yer alan Dünya Artistik Figür Pateni yarışmasının, kadınlar kategorisinde son 5 yıl içinde birincilik elde eden sporcuların isimleri ve ülkeleri paylaşıldı.

AA’nın aktardığına göre ISU Dünya Şampiyonası’nda 2019 yılında Rusya adına yarışan Alina Zagitova, 2021’de Rus Anna Shcerbakova, 2022 ve 2023 yılında ise Japon sporcu Kaori Sakamato’nun kategori birincisi olduğu belirtilen açıklamada, 2020’de pandemi nedeniyle şampiyonanın iptal edildiği vurgulandı.

‘DÜNYA ŞAMPİYONUMUZ BULUNMAMAKTADIR’

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Düzenlenmiş olan yarışmalarda Türkiye adına yarışmış herhangi bir kadın sporcumuz bulunmamaktadır. Yetişkinler kategorisinde buz pateni sporunu sevdirmek ve teşvik etmek amacıyla ISU’nun desteklediği yaş aralığı 28 ve üstü olarak belirlenmiş, amatör, yetişkin, elit kategorisi adı altında yarışmalar düzenlemektedir. En son yapılan ISU’nun desteklediği uluslararası yetişkinler yarışması 15-20 Mayıs 2023’te Almanya’nın Oberstdorf kentinde düzenlenmiş olup Naz Arıcı, kendi kategorisinde dereceye girmiştir. Düzenlenen bu yarışmaya katılım tamamen bireysel olup Türkiye Buz Pateni Federasyonu tarafından hiçbir maddi ve resmi işleme tabi değildir. Çeşitli medyalar aracılığıyla “Buz Pateni Dünya Şampiyonu” olarak yapılan beyanın doğruluğu olmamakla birlikte federasyonumuz buz pateni branşında kurulduğumuz günden itibaren herhangi bir dünya şampiyonumuz bulunmamaktadır.”

NAZ ARICI: AÇIKLAMALAR ARASINDA HERHANGİ BİR ÇELİŞKİ YOK

Buz pateni sporcusu Naz Arıcı da sosyal medyadan bir açıklama yayınladı. “Buz Pateni Federasyonunun yaptığı açıklama ile benim açıklamam arasında herhangi bir çelişki bulunmamaktadır. Ancak bazı basın kuruluşları tarafından verilen “yalanlama” adlı habere karşılık son şampiyonluğuma dair derli toplu bir açıklama yapmam hasıl olmuştur” diyen Arıcı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sosyal Medya’da viral olan son şampiyonluğum 19 Mayıs 2023 Uluslararası Buz Pateni Federasyonu (ISU) nun resmi sitesinde yayınlanan faaliyet programında yazan ISU International Adult Figure Skating Competition adlı yarışmadır.
Bu yarışma dünyadaki en fazla katılımın olduğu yarışmadır ve İngilizce tabiriyle biz yetişkin sporcular arasında World Adult Championship olarak bilinmektedir. Bunun yanında bu beşinci şampiyonluğum olup 3’ü milli sporcu olarak kazandığım başarılardır.

Bunun yanında uluslararası yarışmalarda aldığım başarılar ve Türkiye Şampiyonlukları vardır. Kategorim Yetişinler Kategorisidir. Ve Uluslararası Buz Pateni Federasyonun Resmi sitesinde Adult Skating olarak geçmektedir. Yetişkin Kategorisinde Türkiye’nin ilk milli sporcusuyum ve bu dal 2015’te Almanya’da dünyanın bütün ülkelerinden katılan 36 sporcu arasında aldığım ve benim de ilk yarışmam olan Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışması’ndan sonra Türkiye’ye açtırdığım Dünya için eski ama Türkiye için yeni bir daldır.
Yani bu dalı Türkiye’ye ben getirmiş bulunmaktayım. Senior ve Junior Kategorileri ile karıştırıldığından bazı kesimlerce kafa karışıklığı yaratmış ve yanlış anlaşılmalara yol açmıştır. Fakat Buz Pateni Federasyonu da yaptığı açıklama ile “kendi imkanlarım” ile katıldığım son uluslararası yarışmayı ve derece kazandığımı teyit etmiştir.
Hiçbir kurum ve kişiyi bugüne kadar suçlamadan işini yapmış, buz patenini ülkemdeki gençlere sevdirmek için elinden geleni yapan bir insan olarak, bundan sonra da çalışmalarıma devam edeceğim. Bununla birlikte Masterlar Olimpiyatları olarak bilinen ve 4 senede bir yapılan World Winter Masters Games (Dünya Masterlar Kış Oyunları) yarışmasına Ocak 2024 ‘te katılacağım ve 23 kişi arasında ülkemi temsil edeceğimi bir kez daha buradan tüm kamuoyu ile paylaşmak isterim.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir