Baldur’s Gate 3, Hasbro’ya 90 milyon dolar kazandırdı

Amerikan oyuncak ve oyun şirketi Hasbro, geçtiğimiz yıl resmi olarak piyasaya sürülen rol yapma oyunu Baldur’s Gate 3 sayesinde, bir lisans anlaşması neticesinde 90 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Bu gelir artışı, Dungeons & Dragons’ın yayıncısı Wizards of the Coast’un gelirlerindeki %7’lik bir artışa işaret ediyor. Larian Studios tarafından geliştirilen ve 2024 Yılının Oyunu ödülünü kazanan D&D rol yapma oyunu Baldur’s Gate 3, PC için Ağustos 2023’te, PS5 için Eylül ve Xbox için ise Aralık ayında piyasaya sürüldü.

Hasbro’nun 2023’ün son çeyreğinde gerçekleştirdiği kazanç çağrısında, şirketin yenilenen liderlik ekibinin hayranları için yenilikçi ürünler sunmaya odaklandığı ve Hasbro’nun uzun vadeli kârlı büyümeyi sağlama yolunda önemli adımlar attığı belirtildi. Ayrıca, şirket 2024 ve 2025 yılları arasında inovasyon hattında ivme kazanmayı hedefliyor.

Baldur’s Gate 3, Hasbro’ya 90 milyon dolar kazandırdı

Ancak, Baldur’s Gate 3 ve MAGIC: The Gathering’in Lord of the Rings setiyle yaşanan “güçlü büyüme”nin ardından Wizards’ın gelirlerinin 2024 yılında yaklaşık %3-5 oranında düşüş göstermesi bekleniyor. Hasbro’nun Baldur’s Gate 3’ten elde ettiği yüksek gelirlerle bir nevi zafer turu atmasına rağmen, şirketin genel olarak iyi durumda olmadığı gözlemleniyor. 2023 yılı finansal raporlarına göre şirketin gelirlerinde %15’lik bir düşüş yaşandı ve 1.5 milyar dolar zarar edildi. Hasbro ayrıca, 2025 yılına kadar yıllık olarak 300 milyon dolar tasarruf etme amacıyla geçen yıl yaklaşık 6.500 çalışanını işten çıkardı.

Buna karşın, şirketin “Daha Az, Daha Büyük, Daha İyi” stratejisi, 2023 yılında bazı önemli kazanımlar elde etmesini sağladı ve 2024 yılında bu ivmenin devam edeceği konusunda optimist olduklarını belirttiler. Şirketin oyuncak iş kolu için dönüşümün zaman alacağını ve henüz erken bir aşamada olduklarını ifade eden Hasbro CEO’su, 2024 yılında sektördeki bazı zorluklarla karşılaşılacağını ancak yapılan çalışmaların güçlü bir temel oluşturduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir