SPK’nın Twitter’da Açıklamasını Yoruma Kapatınca Yatırımcıları Rahatlatmak Yerine Sinirlendirdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), dün akşam saatlerinde son dönemdeki sessizliğini bozrak resmi sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama, yorumlara kapatılınca yatırımcılar alıntılarla isyan etti.

SPK, 2022 yılı Eylül ayındaki hukuki gelişmeler, 2023 yılında artan oynaklıklar, deprem felaketleri sürecinde günlerce açık kalması, son olarak halka arzlarda görülen fiyatlamalarla birçok “soru”nun ve “sorun”un muhatabı olurken, sessizliğini koruması ya da geç müdahaleleriyle ilgi çekiyor.

2022 yılında görülen yükselişlerle çok konuşulan ve hatrı sayılır seviyede de yatırımcı kazanan Borsa İstanbul’daki işlemler, dönem dönem çok sorgulamaya açık hale geliyor. Küçük yatırımcının hakkını korumak, piyasaların düzenli ve şeffaf bir şekilde işlemesini sağlamakla görevli SPK ise 2023 yılında artan oynaklıklar ve soru işaretleri dolu işlemlerle yetkili kurum olarak beklentiler yaratıyor. Yatırımcılar beklentilerinin karşılığını bulamazken, kurumun sessiz kalması tepkileri de artırıyor.

Son günlerde yeniden artan söylemlere karşın SPK bir açıklama yayımladı. Sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada, “Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen işlemler, Kurulumuz ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilmektedir” denildi.

Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen işlemlerin, Kurul ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edildiğini bildirdi.

SPK’dan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada Borsa İstanbul pay piyasasında işlem gören şirketleri hakkında herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmayan, gerçeği yansıtmayan, mesnetsiz açıklamaların yapıldığının görüldüğü belirtildi.

Açıklamanın devamında da, “Uluslararası piyasalara tam entegre olan sermaye piyasamız güvenilir, şeffaf, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işlemektedir.” denildi.

Yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunmasını birinci önceliğimizdir. Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen işlemler, Kurulumuz ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilmektedir. 

Sermaye piyasasının güven ve istikrar içinde işleyişini bozacak açıklamaların yanı sıra piyasa bozucu işlem ve eylemlerin tespiti halinde, Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde, Kurulumuz tarafından sorumlular hakkında cezaî ve idari yaptırımlar uygulanacaktır.’

Ancak kurum açıklamasını yoruma kapattı.

Bu da yatırımcıların isyanına neden oldu.

İşlemleri sorgulayan yatırımcılar diğer yandan da yorum yapamamalarına tepki gösterdi.

?

?

?

Birçok hissede görülen hareketler piyasa dinamikleriyle açıklanmakta zorlanırken,

Halka arzlardaki işlemler de uzun süredir tartışma konusu oluyor.

Seçim sürecindeki belirsizliğin de etkili olduğu Borsa’da yapılan işlemler,

Gerek iktidar gerek muhalefet tarafından eleştiriliyor.

SPK’nın piyasada daha aktif olmasının, en azından iletişimi canlı tutmasının istendiği belli oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir