Pilot ihtiyacı için 20 eğitim uçağı alacak

THY’nin 10 yıllık stratejik planına göre, filo kapasitesinin yaklaşık iki kat artacağı öngörülüyor ve bu artış yüksek sayıda pilot ihtiyacı da getirecek. Türk Hava Yolları’nın 2033 yılında hedeflenen toplam pilot ihtiyacının 11 binin üzerinde olması öngörülüyor. 2026 ve 2027 yıllarında 10+10 (opsiyonlu) olacak şekilde 20 adet uçağın satın alınması ve uçakların mevcut verimliliği aynı şekilde karşılaması durumunda, alıma devam edilerek TAFA filosunun tamamen yerli ve milli uçaklarla değiştirilmesi hedefleniyor.

YILLIK BİN PİLOT İHTİYACI

Gerçekleştirilen anlaşma ile ilgili olarak Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Şu an TAFA’nın yıllık yeni öğrenci kontenjanı 200 kişi; bu sayıyı ilk etapta 300’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bizim gelecek 10 yıllık planlarımız arasında pilot ihtiyacımız yıllık ortalama 1.000 kişi. Bu açığı kapatmak için yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca dünyada da pilot açığı olacağını düşünüyoruz. Yılda 2 bin pilot yetiştirirsek bunun yarısı Türk Hava Yolları’nda diğer yarısı da başka ülkelerde istihdam edilebilir. Hedeflerimizi gerçekleştirebilirsek Türkiye pilot yetiştirme üzerine dünyada marka olabilir” şeklinde konuştu.

‘YERLİ İMKÂNLARLA’

Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de, konuşmasında TUSAŞ’ın eğitim uçakları alanındaki başarısının altını çizdi. Kotil, “HÜRKUŞ ve jet motorlu eğitim uçağımız HÜRJET sayesinde edindiğimiz tecrübelerin ardından bu kez sivil pilotları yetiştirmeye odaklı TAFA adındaki uçağımızla güçlerimizi birleştiriyoruz. Türk Hava Yolları’nın pilot eğitimlerini karşılayacak, muadillerine göre üstün performans ve uçuş kalitesine sahip, bu yetkinliklerde en son teknoloji aviyonik sistemlerle donatılmış, uzun ömürlü eğitim uçaklarını yerli ve milli imkânlarımızla tesislerimizde üreteceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir