22-26 Mayıs Haftası Veri Gündemi: TCMB Faiz Kararı ve Fed Tutanakları Öne Çıkıyor

Gelecek haftanın piyasalar tarafından beklenen en önemli iki gündemi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz kararı ve ABD Merkez Bankası(Fed) FOMC toplantı tutanaklarını olacak.

Yurt içinde güven endeksleri, kapasite kullanım oranı ve yabancı ziyaretçi sayısı verileri öne çıkıyor.

Yurt dışında öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), ABD yeni konut, GSYH, çekirdek PCE, kişisel gelir ve harcamalar, Michigan tüketici güven endeksi, bekleyen konut, Almanya ifo, GfK, GSYH, İngiltere enflasyon ve perakende satışlar verileri daha öncelikli olarak takip edilecek veriler olacak.

Çin, Endonezya, Güney Afrika, Güney Kore, Macaristan, Yeni Zelanda merkez bankalarının faiz kararları da takvimde yer alıyor.

22 Mayıs Pazartesi yurt içi gündemde, TÜİK ve TCMB tarafından ortak hesaplanan tüketici güven endeksi açıklanacak. TÜİK, yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini duyuracak. TÜİK, tarımsal girdi fiyatları verilerini de açıklayacak. TOBB, kurulan ve kapanan şirketler istatistiklerini duyuracak (10.00).

Haftanın ilk verisi Japonya’da sanayi üretiminin öncüsü kabul edilen çekirdek makine siparişleri olacak. Çin Merkez Bankası(PBoC), 1 yıl ve 5 yıl vadeli borç verme (LPR) gösterge faiz oranlarını açıklayacak.

Avrupa için günün erken saatlerinde Hollanda’nın tüketici güven endeksi verisi yayımlanacak.

23 Mayıs Salı yurt içi gündemde, TCMB finansal hizmetler güven endeksi verilerini yayımlayacak, TÜİK, motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıklayacak. TÜİK, ilk çeyrek dönem için yapı izin istatistikleri ve işgücü girdi endeksleri açıklanacak (10.00).

Piyasalar Güney Kore’den gelecek tüketici güven endeksi verisiyle güne başlayacak. Avrupa’nın öncü PMI verileri Fransa ile başlayacak, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere ile devam edecek (10.15, 10.30, 11.00, 11.30). 

Macaristan Merkez Bankası(MNB), faiz kararını açıklayacak (15.00). 

ABD’nin bölgesel endekslerinden Philadelphia Fed imalat dışı aktivite endeksi açıklanacak (15.30).

Kanada’nın üretici ve hammadde fiyatları yayımlanacak (15.30). 

Günün son öncü PMI verisi ABD’den gelecek (16.45). ABD’nin yeni konut satışları rakamları açıklanacak (17.00).

24 Mayıs Çarşamba yurt içi gündemde, TCMB, imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verilerini yayımlayacak. TÜİK, hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıklayacak (10.00).

Yeni Zelanda Merkez Bankası(RBNZ), faiz kararını açıklayacak. Avrupa piyasaları İngiltere’den gelecek önemli verilerle güne başlayacak; tüketici, üretici ve perakende fiyatlar açıklanacak.  

Almanya iş dünyasını en iyi yansıtan verilerden ifo endeksleri yayımlanacak. ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

ABD Merkez Bankası(Fed), 2-3 Mayıs tarihli FOMC toplantı tutanaklarını açıklayacak (21.00).

25 Mayıs Perşembe yurt içi gündemde, haftanın beklenen kararı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından açıklanacak. TCMB, faizi son iki toplantısında yüzde 8,50 seviyesinde tuttu (14.00). BDDK, TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak (14.30).

Yurt dışı gündemde, Güney Kore’nin üretici fiyatları açıklanacak. Güney Kore’nin diğer gündemi ise merkez bankası kararı olacak. 

Avrupa piyasaları Almanya’dan gelecek verilerle güne başlayacak. Almanya’dan beklenen diğer veri ise GfK tüketici güven endeksi olacak. 

ABD’de satışı yapılan, ancak işlemleri henüz tamamlanmamış olan konut istatistiklerini gösteren bekleyen konut satışları açıklanacak. Satışlar en son aylık yüzde 5,2, yıllık yüzde 23,2 aşağı geldi (17.00).

26 Mayıs Cuma yurt içi gündemde, Kültür ve Turizm Bakanlığı giriş-çıkış yapan yabancı ve vatandaşlar verilerini yayımlayacak (11.00).

Yurt dışı gündemde, Japonya’da enflasyona öncülük yapan Tokyo bölgesine yönelik tüketici fiyatları verisi açıklanacak. Aynı saatte yine Japonya’nın hizmet üretici fiyatları verisi de ekranlara düşecek. 

İngiltere’nin perakende satış rakamları, bölgeden takip edilecek ilk veri olacak (09.00). 

ABD’de son dönemlerde özellikle Fed’in ön plana çıkarmasıyla daha yakından takip edilen çekirdek PCE rakamları açıklanacak (15.30).

ABD’de aynı saatte beklenen diğer önemli veriler kişisel gelirler, kişisel harcamalar, dayanıklı mal siparişleri, öncü mal ticareti, öncü toptan stoklar olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir